Dostali jste nemovitost darem ? A budete jí prodávat ? A co daně ?

Nemovistost můžete nabýt různými způsoby. Samozřejmě nejčastěji je to na základě kupní smlouvy. Ale může to být např. příklepem v dražbě, dědictvím nebo právě darem.

 

A právě nabytí darem, následný prodej a daňové povinnosti mě zaujaly jako námět na tento krátký článek.

Pokud dostanete nemovitost od příbuzného, který je s vámi v přímé příbuzenské linii, nebudete platit žádné daně. Co mě však zaujalo, že v případě prodeje musíte splnit “časový test”, který je nově 10 let, abyste nemuseli platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti.

Narozdíl od dědictví, kdy se délka vlastnictví nemovitosti “sčítá”, u daru se počítá od nuly.

Asi nejlepší řešení, které při nabytí nemovitosti darem můžete udělat, je nechat si udělat odhad nemovitosti ke dni nabytí. Poté, pokud tedy nesplníte časový test, budete platit daň z příjmu z rozdílu mezi prodejní a odhadní cenou nemovitosti.

 

V příkladu

Dostal jsem v roce 2019 darem nemovitost a rovnou jsem si nechal udělat odhad na 2.000.000,- Kč. V roce 2021 potřebuji nemovitost prodat a našel jsem kupce za 2.500.000,- Kč. Budu tedy platit daň 75.000,- Kč (15% z 500.000,- Kč), protože jsem nesplnil časový test. Kdybych prodával v roce 2030 např. za 3.500.000,- Kč, tak žádnou daň platit nebudu. Splnil jsem časový test.

 

V dědictví je to snažší. Jak jsem psal, sčítáme dobu vlastnictví, tj. do 30.11. 2020 musím nemovitost vlastnit min. 5 let, nově po tomto datu 10 let.

 

Ať už budete muset zaplatit daň či nikoliv, prodej nemovitosti byste měly vždy uvést do daňového příznání za loňský rok.

Snad v tom máte trochu jasněji a cokoliv byste skrz nemovitosti potřebovali, tak mě neváhejte kontaktovat.

 

Pěkný den, Petr