Plochy bytu a jejich rozdíly 

Našli jste v inzerci stejný byt, který má různou podlahovou plochu. Jak se to mohlo stát? Vysvětlím. Velmi pravděpodobně se jedná o nabídku, kdy je majiteli jedno, kolik realitních kanceláří inzeruje jeho nemovitost. Přeposlal stejné fotky každému, kdo si o ně řekl. Takže nejen že má stejný byt různé plochy, ale zároveň má ve všech nabídkách stejné fotky, což může být dosti matoucí. 

Ti nejlínější makléři si řeknou o informace majiteli bytu a vůbec se neobtěžují informace ověřit. A proto s infomací "má to asi 57 m2" naloží tak, jak jí "nakoupili" a rovnou to frknou k inzerátu.

Ti zkušenější makléři už přibližně ví, jakou plochu byt má, protože podobný byt v minulosti nabízeli.

Opravdový profík se majitele doptá na podklady, které ho ke správné podlahové ploše dovedou. U družstevních bytů se samozřejmě jedná o nájemní smlouvu, uzavřenou s družstvem. U bytů v osobním vlastníctví často stačí dotaz na číslo popisné a číslo bytové jednotky a makléř si dohledá velikost bytu na katastru nemovitostí.  Ve valné většině zjistíte metry čtvereční bytu z velikosti podílu na společných prostorách celého domu, který je součtem velikostí všech jednotek v bytovém domě. Občas vám nebude sedět jmenovatel ve zlomku, stačí si zlomek vynásobit a dostanete správné číslo. Informace o velikosti bytu a jeho podílu na společných prostorech najdete v prohlášení vlastníka.

Jedná-li se spolupodílové vlastnictví, nezbývá nic jiného, než celý byt přeměřit.

 

A jaké jsou tedy rozdíly mezi jednotlivými plochami?

 

Užitná plocha

Užitná plocha je součet místností uvnitř vnějších stěn, tedy bez balkonu, lodžie, terasy, a současně bez příslušenství, kterým je chodba, sklep, kóje, kolárny apod.

Při použití termínu celková užitná plocha musíte navíc započítat místnosti jako sklepy, kóje, kolárny - rozdíl je tedy ve slově celková.

 

 

 

 

 

 

 


 

Podlahová plocha

Dle nařízení vlády z rooku 2013 tvoří podlahovou plochu bytu v jednotce půdorysná plocha všech místností bytu včetně půdorysné plochy všech svislých nosných i nenosných konstrukcí uvnitř bytu, jako jsou stěny, sloupy, pilíře, komíny a obdobné svislé konstrukce. Půdorysná plocha je vymezena vnitřním lícem svislých konstrukcí ohraničujících byt včetně jejich povrchových úprav.

Započítává se také podlahová plocha zakrytá zabudovanými předměty, jako jsou zejména skříně ve zdech v bytě, vany a jiné zařizovací předměty ve vnitřní ploše bytu.

Jednoduše řečeno - do podlahové plochy se započítává plocha uvnitř vnější konstrukce bytu.

 

 

 


 

Obytná plocha

 

Obytná plocha je stanovena vyhláškou z roku 1998 jako součet obytných místností. A obytná místnost je část bytu (zejména obývací pokoj, ložnice, jídelna), která splňuje požadavky předepsané touto vyhláškou, je určena k trvalému bydlení a má nejmenší podlahovou plochu 8 m2; pokud tvoří byt jediná obytná místnost, musí mít podlahovou plochu nejméně 16 m2.

Opět jednoduše - sečteme poze místnosti určené k obývání. Nepatří sem koupelna, samostatná toaleta, spíž či chodba, tedy pokud nemají podlahovou plochu větší než 8 m². Stejně jako sklepní kóje, lodžie, balkon atd.