Facebookový makléři s.r.o.

Tohle se může dít jenom v České republice. Reality jsou oborem, kde se na provizích protočí hodně přes 5 miliard korun českých ročně a přesto, nebo právě proto, zůstávají hodnotnou živnou půdou pro pochybné realitní zprostředkovatele i dnes.

 

Realitní zákon upravující podobu podnikání v realitách oslavil nedávno rok od nabytí účinnosti. Zákon konečně definoval základní mantinely a pravidla hry, podle kterých můžete legálně provozovat realitní zprostředkovatelskou činnost.

I přes dobrý úmysl je situace na trhu stále žalostná a k očekávané nápravě nebo dokonce pověsti realitních makléřů zatím nedošlo. Počínaje hodně roztříštěnou nabídkou autorizovaných zkušebních komisí, kde mimo profesionálních a zkušených lektorů najdete realitní makléře, kteří by sami měli nějaký ten vzdělávací kurz navštívit. Přes nedostatečnou definici realitních smluv až po kontrolu samotných realitních subjektů.

A tady je kámen úrazu.

Na začátku platnosti nového realitního zákona jsem věřil, že odpadnou alespoň ti odpadlíci z realitních kanceláří, kteří stále “poskytují své služby”, tedy hlavně na facebooku či stránkách s bezplatnou inzercí. Patří mezi ně lidé, kteří byli mnohokrát vyhozeni z různých realitních kanceláří, kteří za sebou vláčí obří dluhy a neštítí se lhát na první dobrou. Aspoň na ty mohl zákon dosáhnout. Zatím se tak nestalo, protože je stále vídám v různých inzercích či příbězích od mých známých a klientů.

 

Vězte, že nemovitosti nejsou v samé podstatě nic jiného než obchod s informacemi.

Proto láká tolik lidí. Těch slušných i podvodných. Každý, kdo umí udržet moč a tužku, tak může radit svým kamarádů, klientům, známým, jak nejlépe zobchodovat svojí nemovitost. A dokonale tak zneužít nefér výhody, o které jsem psal zde.

Nemám sílu napravovat všechny nepravosti z mého realitního mikroregionu. Jen jsem měl potřebu vyslovit svůj názor tady a teď.

Doufám, že až bude řešit svůj realitní obchod, prodej, pronájem či koupi nemovitosti, tak to zvládnete buď sami nebo se dostanete do rukou někomu kompetentnímu.

A prostředníčci z firmy Facebookový makléři s.r.o. postupně upadnou v zapomnění …